Pożyczkodawca idealny – jak porównać oferty różnych pożyczkodawców?

24 marca 2025, opublikowane przez Smartney

Co ma wspólnego branie pożyczki z pierwszą randką? Przy pierwszym spotkaniu padają miłe słowa i wielkie obietnice. Z czasem może się jednak okazać, że pod warstwą lukru czeka gorzkie rozczarowanie. I tak jak źle ulokowane uczucia, tak i źle pożyczone pieniądze mogą wpędzić Cię w nie lada kłopoty. Jak ich uniknąć i znaleźć pożyczkodawcę idealnego — zdradzamy poniżej.

Od kogo pożyczać pieniądze?

Zgodnie z polskim prawem pieniądze możesz pożyczyć z najróżniejszych źródeł — banku, firmy pożyczkowej, osoby fizycznej (o ile nie jest ubezwłasnowolniona). Zapisy Kodeksu Cywilnego mówią nawet o tym, że jeśli wartość pożyczki nie przekracza tysiąca złotych, nie jest wymagana umowa w formie pisemnej, wystarczy ustna. Żaden bank ani firma pożyczkowa raczej nie zgodzą się na ten warunek, ale znajomi lub krewni być może chętniej na niego przystaną. Tylko czy warto od nich pożyczać pieniądze?

Pożyczki w rodzinie

To zależy od sytuacji rodzinnej: tego, jak pilnie potrzebujesz pieniędzy lub tego, czy pożyczka nie wpłynie negatywnie na Twoje relacje. Pożyczanie od bliskich może być wygodne i pozbawione formalności, ale gdyby pojawiły się trudności ze spłatą, konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne i wybiegające daleko poza świat finansów.

Ponadto kwestia formalności też nie jest tak prosta, jak może się wydawać. Przykładowo jeśli w ciągu 5 lat pożyczy się od najbliższej rodziny, tzw. I grupy podatkowej, więcej niż 10434 zł (łącznie, nie w ramach jednej pożyczki), należy ów fakt zgłosić do Urzędu Skarbowego. W określonych przypadkach od pożyczek od bliskich trzeba zapłacić podatek. Może też zdarzyć się sytuacja, że pożyczkodawca zażąda zwrotu środków wraz z odsetkami. Co więcej — odsetkami o maksymalnej, choć wciąż zgodnej z prawem wartości.

Pożyczki od rodziny to delikatny temat i z uwagi na to, wykluczamy je z poszukiwań pożyczkodawcy idealnego.

Na co zwracać uwagę pożyczając pieniądze?

Skupmy się na instytucjach finansowych — bankach i firmach pożyczkowych. Miejscach, gdzie wnioskujesz o konkretną kwotę pożyczki, a następnie podpisujesz umowę zobowiązującą Cię do spłaty. Czy fakt, że wszystko masz „na papierze”, sprawia, że są one bezpieczniejsze?

Transparentne warunki

Pierwsza randka, a rozmówca już informuje Cię, że rozrzuca skarpetki po całym mieszkaniu. Zbyt szczere? Przynajmniej wiesz, czego się spodziewać i możesz nie wchodzić w tę relację, albo przyjąć ją „z dobrodziejstwem inwentarza”. Tak samo jest z pożyczkami — idealny pożyczkodawca to taki, który przedstawia wszystkie warunki jasno i przejrzyście, bez ukrytych opłat czy zapisów drobnym drukiem. Taki, który udostępnia do wglądu regulaminy promocji czy pozwala na spokojnie zapoznać się ze wzorem umowy pożyczki. Odpowiada na wszystkie pytania pożyczkobiorców. Wreszcie taki, który jasno informuje, że działa zgodnie z prawem — jest wpisany do rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

RRSO obnaży ukryte koszty?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa to Twoja tajna broń w poszukiwaniach korzystnej pożyczki. Ów wskaźnik uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale też wszystkie dodatkowe koszty, takie jak prowizje, marże czy ubezpieczenie. Dzięki temu pozwala na łatwe i szybkie porównanie ofert różnych pożyczkodawców. Im niższe RRSO, tym mniej zapłacisz za pożyczkę — warto więc zwrócić na nie uwagę przed podpisaniem umowy.

RRSO pozwala uniknąć sytuacji, w której pożyczkodawca próbuje nabrać Cię na „darmową” albo „najtańszą” pożyczkę, która w rzeczywistości np. mimo zerowej prowizji ma bardzo wysokie oprocentowanie.

Warunki spłaty wygodne dla Ciebie

Dobra pożyczka to taka, która jest dla Ciebie wsparciem, a nie kulą u nogi. Dlatego warto wybierać ofertę, która pozwala dostosować wysokość raty i okres spłaty do Twoich możliwości finansowych. W Smartney możesz sprawdzić, jak te dwa kryteria wpływają na całkowity koszt zobowiązania i dobrać optymalne warunki dzięki intuicyjnemu kalkulatorowi online, który natychmiast wyliczy wysokość miesięcznej raty.

Minimum formalności przy procesie wnioskowania o pożyczkę

Idealny pożyczkodawca wie, że potrzebujesz pieniędzy szybko i nie chcesz marnować czasu na formalności czy osobiste wizyty w siedzibie firmy. Dlatego udostępnia Ci możliwość wnioskowania o pożyczkę online. Jednocześnie dba o to, żeby cały proces był bezpieczny, a Twoje dane osobowe były chronione przy użyciu nowoczesnych technologii szyfrowania i weryfikacji tożsamości. Dzięki temu możesz uzyskać finansowanie w kilka minut, bez konieczności dostarczania stosu dokumentów czy zaświadczeń od pracodawcy.

Co o firmie pożyczkowej mówią inni klienci?

Na koniec warto jeszcze sprawdzić, jakimi opiniami cieszy się dany pożyczkodawca wśród dotychczasowych klientów. Na ogół o firmach pożyczkowych można znaleźć sporo informacji w internecie. Recenzje i komentarze w mediach społecznościowych, na forach dyskusyjnych czy w serwisach porównujących oferty kredytowe mogą pomóc ocenić, czy instytucja rzeczywiście jest godna zaufania. Gdyby firma nagminnie stosowała złe praktyki, pożyczkobiorcy zapewne podzieliliby się swoimi negatywnymi doświadczeniami — wskazując na ukryte opłaty czy nieuczciwe zapisy w umowie.

Jak porównać oferty różnych pożyczkodawców?

Zacznij od zweryfikowania pożyczkodawcy. Sprawdź, czy widnieje w Rejestrze Pośredników Kredytowych i Instytucji Pożyczkowych KNF. Poczytaj opinie na jego temat i zweryfikuj, czy nie stosuje niedozwolonych praktyk (np. ukrytych kosztów). Gdy wytypujesz kilku pożyczkodawców, porównaj ich oferty poprzez policzenie całkowitej kwoty do spłaty dla pożyczek o tych samych parametrach: takiej samej kwocie i czasie spłaty.

Na koniec zwróć uwagę na dodatkowe warunki — możliwość wcześniejszej spłaty czy wymagane formalności. Dobrze dobrana pożyczka to nie tylko niskie koszty, ale też wygoda i bezpieczeństwo. Wybierając świadomie, unikniesz gorzkiego rozczarowania.