Od ilu lat można wziąć pożyczkę?
26 marca 2025, opublikowane przez

Pożyczka to wygodna opcja dla osób, które nie chcą zaciągać kredytu i potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Aby otrzymać środki, trzeba jednak spełniać pewne warunki – a jednym z nich jest odpowiedni wiek. Sprawdź, od ilu lat można wziąć pożyczkę.
Pożyczka – co to?
Pożyczka to rozwiązanie umożliwiające szybkie zgromadzenie środków na dowolny, wybrany przez siebie cel – bez papierologii, wielu wizyt w oddziałach banku i zbędnych formalności. Pożyczki udzielane są na kwotę od 100 złotych do nawet 100+ tysięcy złotych, a spłacać można je jednorazowo lub co miesiąc w stałych ratach. W odróżnieniu od kredytu nie ma w tym przypadku znaczenia, czy otrzymane środki mają być przeznaczone na wakacyjny wyjazd, remont domu, naprawę auta czy sfinansowanie weselnego przyjęcia.
Poznaj podstawowe różnice między pożyczką a kredytem.
Od ilu lat można wziąć pożyczkę?
Zgodnie z polskim prawem pożyczkę można uzyskać już od 18. roku życia. Osiągnięcie pełnoletności daje bowiem pełną zdolność do czynności prawnych i do samodzielnego podejmowania decyzji, również tych związanych z finansami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że osobie starszej będzie znacznie łatwiej uzyskać finansowanie niż nastolatkowi, który kilka dni wcześniej osiągnął pełnoletniość. Wiele zależy od polityki danego pożyczkodawcy – nie każdy umożliwia 18-latkom wnioskowanie o środki. Większość firm pożyczkowych i banków stawia wyższe wymagania wiekowe – np. 20, 21, a nawet 25 lat. W Smartney udzielamy finansowania osobom między 21. a 70. rokiem życia, posiadającym konto bankowe. Młodzi ludzie często nie posiadają takiej ilości środków, która pozwoliłaby im spłacić zobowiązanie w terminie.
Od ilu lat można wziąć kredyt?
Według prawa minimalny wiek kredytobiorcy to 18 lat – tak samo jak w przypadku pożyczki. Trudno jednak posiadać w tym wieku wysoką zdolność kredytową – a to w dużej mierze od niej zależy fakt przyznania kredytu. Jeśli więc uda się znaleźć placówkę, która udziela tego finansowania osobom w wieku 18 lat, trzeba być świadomym, że pożyczona kwota nie będzie wysoka. Może się zdarzyć, że dany pożyczkodawca udzieli 18-latkowi pożyczki gotówkowej online, zwłaszcza na niższą kwotę, lecz na kredyt hipoteczny nie wyrazi już zgody.
Sprawdź, czym jest całkowita kwota do zapłaty i czym różni się od całkowitej kwoty kredytu.
Pozostałe warunki, jakie musi spełnić pożyczkobiorca
Pożyczki, szczególnie te udzielane online, nie wymagają przechodzenia skomplikowanej procedury weryfikacyjnej. Zazwyczaj potrzebne są tylko podstawowe dane pożyczkobiorcy, nadany numer PESEL i numer rachunku bankowego. Oprócz informacji z dowodu i podstawowych danych osobowych oraz kontaktowych we wniosku o pożyczkę mogą się pojawić informacje dotyczące:
- źródła i wysokości dochodów;
- stałych, comiesięcznych wydatków;
- wykształcenia, stanu cywilnego i liczby osób na utrzymaniu.
Jeśli kwota pożyczki jest wysoka, pożyczkodawca może zażądać również dokumentu potwierdzającego dochody. Może to być np. zaświadczenie o źródle dochodów od pracodawcy, wyciąg z konta bankowego, na który wpływa wynagrodzenie, umowa zlecenie/o dzieło wraz z rachunkami i wyciągiem z rachunku bankowego, PIT 36/PIT 36L lub PIT28 – w zależności od źródła dochodów. Przed udzieleniem pożyczki pożyczkodawca weryfikuje też historię kredytową przyszłego pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej czy Biurze Informacji Gospodarczej. Pozwala to określić, czy po otrzymaniu środków dana osoba będzie w stanie spłacić zobowiązanie. W przypadku osób, które dopiero ukończyły 18 lat, osiągnięcie wystarczającej zdolności kredytowej może bowiem stanowić problem.
Dowiedz się więcej na temat pożyczki: „Pożyczka od A do Z”.
Jak uzyskać pożyczkę w wieku 18 lat?
Jeśli pożyczkodawca oferuje pożyczki dla osób od 18. roku życia, do oceny zdolności kredytowej niezbędna jest stabilność oraz wysokość przychodów, a także stałe wydatki wnioskującego. Korzystanie z płatności z odroczonym terminem lub spłacanie rat za telefon w terminie może natomiast pozytywnie wpłynąć na historię kredytową. Największe szanse na uzyskanie środków mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, szczególnie na czas nieokreślony. Wiele młodych osób pracuje w dodatkowym miejscu w ramach umów cywilnoprawnych lub wykonuje własną działalność, nawet nierejestrowaną. Pożyczkodawca bierze pod uwagę także te zyski z innych form zatrudnienia. Nie bez znaczenia są też regularnie otrzymywane stypendia – np. z uczelni – i świadczenia społeczne. Niektóre firmy oferujące pożyczki udzielają 18-latkom finansowania pod warunkiem, że pożyczkę poręczy np. jeden z rodziców.
Pożyczka w Smartney od 21. roku życia
W Smartney udzielamy szybkich pożyczek bez zaświadczeń o zarobkach, jednak również sprawdzamy BIK i BIG w celu lepszej oceny zdolności kredytowej. Możesz uzyskać ją w zaledwie kilka minut bez wychodzenia z domu – niezbędny jest jedynie dostęp do Internetu… i dowód osobisty. Aby otrzymać potrzebne środki, musisz:
- określić kwotę pożyczki i liczbę rat, korzystając z naszego prostego kalkulatora;
- wypełnić wniosek ze swoimi danymi;
- zweryfikować swoją tożsamość oraz i dochody;
- zaakceptować ofertę… i cieszyć się zastrzykiem gotówki na swój wymarzony cel!
Co ważne, sam decydujesz o terminach spłaty oraz samych kwotach, uwzględniając swoje możliwości finansowe. Udzielamy finansowania nawet na 150 tysięcy złotych, w dodatku na 10 lat.
Może Cię zainteresować: „Odsetki. Rodzaje i metody obliczania”.