Kredyt w wieku 18 lat. Jak wziąć pierwszą pożyczkę?

22 sierpnia 2024, opublikowane przez Smartney

Prawo pozwala udzielać pożyczek i kredytów osobom w wieku od 18 lat, jednak w praktyce nastolatkowi znacznie trudniej będzie otrzymać finansowanie niż osobie starszej. Sprawdź, co warto wiedzieć o pierwszej pożyczce w młodym wieku i jak ją otrzymać.

Od ilu lat można wziąć pożyczkę?

Zgodnie z polskim prawem osoba w dniu 18 urodzin staje się pełnoletnia i zyskuje pełną zdolność do czynności prawnych. Od tego momentu może więc w pełni decydować o sobie, w tym również zaciągać zobowiązania finansowe, takie jak pożyczki i kredyty. Nie oznacza to jednak, że wszyscy pożyczkodawcy mają oferty skierowane do ludzi w tak młodym wieku.

Ogromna większość banków i wiele pozabankowych firm pożyczkowych ma wyższe wymagania wiekowe. Czasem jest to 20 lub 21 lat, a niekiedy może to być nawet 25 lat. Przykładowo Smartney udziela finansowania osobom w wieku od 23 lat do 70 lat. Wszystko zależy więc od polityki danej instytucji finansowej, a czasem także rodzaju pożyczki i kredytu. Na przykład niekiedy gotówkowy kredyt online od 18 lat, zwłaszcza na niższe kwoty, będzie dostępny u danego pożyczkodawcy, ale już kredyt hipoteczny nie.

Kiedy pożyczka lub kredyt w wieku 18 lat są możliwe?

Oprócz minimalnego wieku ustawowego albo wyższego, określonego przez bank lub pozabankową firmę pożyczkową, pożyczkobiorca musi też spełnić inne wymogi, żeby otrzymać finansowanie. Do formalnych warunków należą nadany numer PESEL i ważny dowód osobisty. Prawie zawsze niezbędny jest też rachunek w banku, bo obecnie zdecydowanie najpopularniejsze są pożyczki przez internet od 18 lat wypłacane na konto.

Co więcej, odpowiedzialni pożyczkodawcy weryfikują zdolność kredytową, czyli możliwość terminowej spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami i innymi kosztami. Sprawdzają też historię kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy, a więc informacje o przeszłych i obecnych zobowiązaniach finansowych danej osoby zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). O ile w przypadku młodej osoby bez długów brak rozbudowanej historii kredytowej zwykle nie będzie problemem, osiągnięcie wystarczającej zdolności kredytowej może być już sporym wyzwaniem.

Wiele instytucji w ogóle nie oferuje pożyczek i kredytów od 18 lat, bo uznaje, że tak młodzi ludzie nie będą mieli wystarczających środków, żeby spłacić zobowiązanie. Jeśli natomiast pożyczkodawca ma takie produkty, kluczowa dla oceny zdolności kredytowej będzie z jednej strony wysokość i stabilność przychodów, a z drugiej stałe wydatki osoby, która ubiega się o finansowanie.

Jak zwiększyć szansę na otrzymanie pożyczki lub kredytu online w wieku 18 lat?

Osoby młode, zwłaszcza te, które ciągle się uczą, zwykle nie zarabiają dużo i nie mają dłuższej historii aktywności zarobkowej. Tym bardziej warto więc zadbać, by wszystkie otrzymywane środki trafiały na konto bankowe, które będzie brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej.

Pożyczkodawcy najwyżej oceniają dochody z umowy o pracę na czas nieokreślony. Biorą też jednak pod uwagę zyski z innych form zatrudnienia, w tym umów cywilnoprawnych (umowy zlecenie lub umowy o dzieło), czy z prowadzonej działalności gospodarczej. Często też wliczą takie źródła dochodów jak stypendia, świadczenie społeczne, a niekiedy nawet kieszonkowe regularnie otrzymywane od rodziców.

W przypadku niewystarczającej zdolności kredytowej część pożyczkodawców może również udzielić finansowania pod warunkiem, że pożyczkę poręczy inna osoba o wyższych dochodach – na przykład rodzic czy starsze rodzeństwo. Szansę na uzyskanie pożyczki może też zwiększyć budowanie pozytywnej historii kredytowej (m.in. terminowe spłacanie zakupów na raty czy korzystanie z płatności odroczonych).

Warto natomiast pamiętać, że niezależnie od sprawdzenia zdolności kredytowej przez bank lub firmę pożyczkową, realistyczna ocena własnych możliwości finansowych leży w interesie pożyczkobiorcy. Jeśli Twoja miesięczna rata pożyczki będzie bowiem zbyt wysoka, możesz łatwo wpaść w długi. Zwłaszcza, że za opóźnienia w spłacie zobowiązania pożyczkodawca może naliczyć Ci kary lub wysokie odsetki karne.

Jak wziąć pierwszą pożyczkę w młodym wieku?

Pożyczanie jest dziś znacznie prostsze i wymaga mniej formalności niż kiedyś. Najwygodniejsza będzie pożyczka przez internet od 18 lat wypłacana na konto. Żeby uzyskać finansowanie, często nie potrzebujesz żadnych innych dokumentów poza dowodem osobistym i wypełnionym wnioskiem kredytowym (choć niektórzy pożyczkodawcy mogą wymagać dodatkowych zaświadczeń o dochodach). Jak wszystko załatwić krok po kroku? W firmach takich jak Smartney, gdzie proces jest maksymalnie uproszczony, wygląda to tak:

  • Wybierasz kwotę pożyczki i okres spłaty na stronie pożyczkodawcy;
  • Wypełniasz wniosek online (podajesz w nim swoje dane, w tym te z dowodu, a także wysokość i źródło dochodów, stałe wydatki czy inne informacje np. wykształcenie i stan cywilny);
  • Potwierdzasz swoją tożsamość poprzez szybki przelew weryfikacyjny lub otwartą bankowość;
  • Czekasz na decyzję kredytową (możesz ją otrzymać nawet w kilka minut!) i zatwierdzasz ofertę.

Przeczytaj również: Pożyczka na kształcenie. Czy warto?