Jaki kredyt na zakup działki? Mierz siły na zamiary!

22 sierpnia 2024, opublikowane przez Smartney

Od 2020 roku ceny działek rekreacyjnych zauważalnie wzrosły. Niewątpliwie ma to związek z pandemią COVID-19, kiedy ludzie szczególnie mocno docenili spędzanie czasu na świeżym powietrzu, z dala od innych ludzi i 4 ścian. Największe zagrożenie minęło, ale ceny pozostały wysokie – bo i zainteresowanie działkami zdaje się wciąż rosnąć. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób się zastanawia, jaki kredyt wziąć na zakup działki.

Jaki kredyt na zakup działki? Cóż, zależy od działki

O tym, jak wysoki kredyt będzie potrzebny na zakup działki rekreacyjnej, decyduje oczywiście jej wartość. A ceny bywają naprawdę różne – mogą się wahać w granicach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy zł. Decyduje o nich wiele czynników:

  • Rodzaj działki – rekreacyjna własnościowa, a więc odkupiona od innej osoby z prawem własności lub ROD, czyli w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych i odkupienia praw do dzierżawy.
  • Powierzchnia działki – własnościowe mogą sięgać nawet ok. 3000 mkw, z kolei „Rodosy” zazwyczaj mają pomiędzy 300 a 600 mkw.
  • Lokalizacja działki – województwo, miasto i położenie również mają znaczenie. Własnościowe działki rekreacyjne mieszczą się przeważnie na obrzeżach miast, na wsiach lub w malowniczych miejscach wypoczynkowych takich jak okolice jezior, gór czy morza. Z kolei działki ROD znajdują się na terenie miast (przy czym wielkość miasta może wpływać na wartość Ogródków).
  • Dostępność zabudowy – puste działki są tańsze od tych już zabudowanych, jednak to tylko pozorna oszczędność. Kupuje się je zwykle po to, by wypoczywać w przytulnej chatce, konieczna będzie zatem dodatkowa inwestycja w postaci budowy domku.
  • Wielkość zabudowy – na działkach ROD chatki są zazwyczaj niewielkie, natomiast własnościowe bywają uatrakcyjnione naprawdę zjawiskowymi domkami letniskowymi.
  • Wyposażenie zabudowy – chatka może być praktycznie pusta albo kompletnie wyposażona.
  • Dodatkowe atuty – np. odsprzedaż działki wraz ze szklarnią czy wysokiej jakości uprawami.
  • Stan i wiek działki – oraz ewentualnej zabudowy.

Dowiedz się więcej o cenach działek: Relaks w mieście. Ile kosztuje ogródek działkowy ROD?

Jaki wziąć kredyt na działkę rekreacyjną?

Jak zaznaczamy w tytule: mierz siły na zamiary! Masz ambitny cel w postaci upatrzonej naprawdę pięknej, zadbanej działki z domkiem, której się nie powstydzisz? Pora zatem dostosować do niego siły. A z tymi finansowymi bywa różnie. Organizacja tak dużej gotówki – bo nie ma co ukrywać, kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy to nie są małe pieniądze! – często jest problematyczna. No i w takiej sytuacji sporym wsparciem może okazać się bezpieczny kredyt, dopasowany do możliwości finansowych.

W Smartney nie pytamy, jaki kredyt na działkę rekreacyjną potrzebujesz. Pytamy: ile gotówki? W zasadzie to nie pytamy nawet o to, na co w ogóle potrzebujesz finansowania. Po prostu udzielamy pożyczki, jeśli tylko wniosek zostanie pozytywnie zweryfikowany. A formalnościami zajmujemy się ekspresowo i wypłacamy pieniądze nawet w 5 minut po wydaniu decyzji pozytywnej. Aż do 150 tysięcy zł!

W przypadku banków sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana. Bo masz do wyboru dwa rodzaje finansowania: kredyt hipoteczny oraz kredyt gotówkowy. Ten pierwszy można wziąć tylko na działkę, w przypadku której bank będzie mógł założyć hipotekę, a do tego potrzebne jest prawo własności. Zatem kredyt hipoteczny przysługuje wyłącznie na działki rekreacyjne własnościowe. Gotówkowy z kolei można wziąć na dowolny cel: zarówno na odkupienie praw dzierżawy Rodosa, jak i kupienie działki własnościowej.

To też może Cię zainteresować: Działka rekreacyjna a może ogródek działkowy, co wybrać?

Jakie dokumenty będą potrzebne do pożyczki na zakup działki rekreacyjnej?

Jeżeli planujesz kredyt hipoteczny na działkę własnościową, to czeka Cię sporo formalności. Są w zasadzie takie same co w przypadku hipoteki na dom. Bank będzie potrzebował:

  • danych osobowych wnioskującego,
  • dokumentów określających status prawny działki – np. wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, pozwolenie na budowę, informacje o zabudowie,
  • umowy przedwstępnej kupna działki rekreacyjnej,
  • odpisu z księgi wieczystej działki,
  • aktu notarialnego działki,
  • wkładu własnego,
  • zaświadczenia o zatrudnieniu lub dokumentów potwierdzających dochody,
  • danych dotyczących wydatków na utrzymanie gospodarstwa domowego,
  • weryfikacji zdolności kredytowej oraz historii kredytowej.

Z kolei szybkie, proste rozwiązanie, jakim jest pożyczka gotówkowa na zakup działki, ogranicza formalności do absolutnego minimum. Do złożenia wniosku i otrzymania pieniędzy potrzebne są:

  • dane osobowe wnioskodawcy,
  • oświadczenie o dochodach i wydatkach – czyli wprowadzenie kwot w formularzu, bez konieczności organizowania dokumentów od pracodawcy czy innych papierów,
  • weryfikacja zdolności i historii kredytowej,
  • potwierdzenie danych online – np. poprzez zalogowanie się do swojej bankowości elektronicznej, co oczywiście jest w pełni bezpieczne, bo połączenie jest właściwie szyfrowane i odbywa się na stronie banku. Nie mamy wglądu do Twoich danych logowania. W przypadku pożyczki na dużą kwotę możemy natomiast potwierdzić Twoje dochody na podstawie ostatnich otrzymywanych przelewów. I tyle!