Pożyczka dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Czy to się opłaci?

26 sierpnia 2024, opublikowane przez Smartney

Prowadzenie działalności gospodarczej może być kosztowne. Ale wiadomo: działalność działalności nierówna. Mamy zatem na rynku wielkie korporacje, ale również małe rodzinne przedsiębiorstwa, czy jednoosobowe działalności gospodarcze. Obok wielkich zakładów produkcyjnych, na rynku funkcjonują przedstawiciele wolnych zawodów, mali usługodawcy czy niezależni sprzedawcy. Czy pożyczka dla osoby fizycznej, może wspomóc prowadzoną przez nich działalność gospodarczą? Odpowiadamy!

Finansowanie dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji bardzo szeroką gamę dostępnego finansowania. Kredyty obrotowe, różne formy faktoringu, obligacje, finansowanie się innymi formami długu… To wszystko może wywołać zawrót głowy. Jednak też w zdecydowanej większości, firmy chcące skorzystać z takiego finansowania mają już na rynku stabilną pozycję i dobrze wyszkolony zespół specjalistów finansowych, który pomoże im w dopełnieniu formalności. Dlatego w artykule skupiamy się na jednoosobowych działalnościach gospodarczych – czyli zgodnie z tytułem, osobach fizycznych, które prowadzą działalność. W ich przypadku wachlarz możliwości jest ograniczony, w przypadku braku zainteresowania zewnętrznymi inwestorami.

Jednoosobowa działalność a kredyt

Kredyt na firmę jest oczywiście dostępny. Oferują go różne podmioty – większość banków komercyjnych oraz niektóre spośród spółdzielczych. Wymagania stawiane firmom są jednak często barierą nie do przebycia. W niektórych przypadkach, wymagane jest prowadzenie firmy od co najmniej 18 miesięcy i wykazywanie dochodu w ciągu 6 ostatnich. Na szybko zmieniającym się rynku półtora roku to szmat czasu – w którym spokojnie można jedną firmę zamknąć, a nową otworzyć – jeśli uda się znaleźć atrakcyjną rynkową niszę. Dlatego dla przedsiębiorców tak ważna powinna być elastyczność w pozyskiwaniu finansowania. Również formalności towarzyszące tego typu kredytowaniu mogą przyprawić o zawroty głowy, a biorąc pod uwagę, że wnioski rozpatrywane są przez bardzo skrupulatnych analityków, decyzja pozytywna nie dość, że wcale nie jest oczywistością – to może się okazać, że otrzymamy ją dopiero po kilkunastu dniach.

Zarabianie przez pożyczanie? To wcale nie abstrakcja

Jednak prowadzenie małej i zwinnej działalności, wiąże się również z okazjami, które wymagają szybkiego podejmowania decyzji. Sklep kupujący dodatkowe zaopatrzenie przed Black Friday, kwiaciarnia zwiększająca zapasy przed Dniem Kobiet, kierowca taksówki ekspresowo naprawiający samochód czy początkujący fotograf, kompletujący drogi sprzęt – to tylko kilka spośród tysięcy przykładów osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, które mogą skorzystać na łatwym i wygodnym finansowaniu. Pożyczenie dodatkowych 80 czy 100 tysięcy i zainwestowanie w chodliwy towar, lub zakup niezbędnych narzędzi może przynieść szybki zarobek, który nie tylko pozwoli na spłatę zobowiązania, ale przełoży się nawet na ektra sumę na koncie na koniec miesiąca. Dlatego warto pomyśleć, o prostszym sposobie na pożyczkę.

Dowiedz się więcej o koszcie uzyskania przychodu. Co można odliczyć od podatku?

Osoba fizyczna a pożyczka

Osoba fizyczna, prowadząca działalność może zaciągnąć zobowiązanie w swoim imieniu – a póki prowadzi właśnie JDG, a nie na przykład spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to pozyskane środki swobodnie może wydać na rozwój własnej firmy – tym samym maksymalnie wykorzystując rynkową koniunkturę, czy nadarzającą się okazję. Procedury w przypadku osób fizycznych są o wiele prostsze, niż dla firm – a w Smartney można pożyczyć nawet 150 000 złotych w procesie trwającym nawet 15 minut. Dlaczego warto wybrać fintech? Bo dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań opartych o open banking, w ocenie zdolności kredytowej uwzględnione zostaną również dochody uzyskiwane z prowadzenia działalności gospodarczej – bez potrzeby prowadzenia jej nie wiadomo jak długo. Tym samym, właściwie już parę miesięcy po starcie działalności, można skorzystać z dodatkowego finansowania, dzięki któremu rozwój firmy wskoczy na wyższy bieg. Myśląc nad taką formą finansowania, sprawdź różnice między kredytem a pożyczką.

Pożyczaj odpowiedzialnie

Pożyczka gotówkowa może być bardzo opłacalna. Pomoże Ci naprawić zepsuty sprzęt, bez którego firma nie może działać, pozwoli szybko zwiększyć stany magazynowe, czy poszerzyć działalność. Zawsze jednak warto zważyć wszystkie plusy i minusy. Jeśli dodatkowe pieniądze pozwolą Twojej firmie zarabiać na tyle więcej, że koszty związane z samym kredytem będą mniejsze od potencjalnych zysków, to zdecydowanie warto taką opcję rozważyć. Jeśli jednak chciałbyś jedynie przyśpieszyć wzrost swojej firmy, nie mając pewności, czy uda Ci się udźwignąć raty – to lepiej zastanowić się, czy powolny, za to stabilny wzrost nie będzie w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem.