Płatność odroczona, jak działa i na czym polega?
26 marca 2025, opublikowane przez

Sklepów, które oferują swoim klientom opcję wyboru płatności odroczonej, przybywa z roku na rok – a zainteresowanie ze strony konsumentów też ciągle wzrasta. Ta metoda płatności wiąże się bowiem z korzyściami zarówno dla kupującego, jak i dla sprzedawcy. Jak działają płatności z odroczonym terminem?
Płatność odroczona – co to znaczy?
Płatność odroczona to metoda płatności polegająca na przesunięciu terminu spłaty zobowiązania finansowego. Jest ona również nazywana usługą „kup teraz, zapłać później”, co bardzo dobrze obrazuje jej działanie. Wybierając tę formę płatności, można zapłacić za kupowany towar dopiero po 30 dniach od jego nabycia lub rozłożyć płatność na raty. Konkretne warunki sprzedaży produktów z odroczonym terminem płatności różnią się w zależności od polityki i regulaminu danego sklepu.
Sprawdź, jak bezpiecznie płacić podczas zakupów przez Internet.
Jak działa płatność odroczona?
Korzystanie z płatności odroczonych nie jest skomplikowane. Chcąc odroczyć płatność do 30 dni, w pierwszej kolejności należy wybrać tę metodę w trakcie finalizowania zakupów w sklepie online. W tym momencie klient może zostać poddany weryfikacji i poproszony m.in. o założenie konta na stronie instytucji finansowej, która oferuje płatność odroczoną. W przypadku pozytywnej weryfikacji to właśnie wybrana instytucja opłaca zakup towaru zamiast klienta. Następnie klient otrzymuje swoje zamówienie – np. przesyłką kurierską – a po upływie określonego czasu spłaca swoją należność instytucji finansowej.
Płatności odroczone a zwrot towaru
W sytuacji, w której klient zdecyduje się zwrócić zakupiony, lecz nieopłacony przez siebie towar, a sklep przyjmie zwrot, poza odesłaniem towaru nie trzeba robić nic więcej. To dlatego płatności odroczone wybierane są tak często podczas zakupów odzieży online. W sytuacji, gdy rozmiar nie jest odpowiedni lub wygląd ubrania nie spełnia oczekiwań kupującego, kupujący może z łatwością zwrócić go do sklepu, zanim zdąży dokonać płatności.
Może Cię zainteresować: „Czym się różni karta kredytowa od płatniczej?”.
Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z odroczonej płatności?
Co do zasady usługa „kup teraz, zapłać później” jest dostępna dla każdej osoby fizycznej. Musi ona jednak spełnić pewne warunki – potrzebna jest bowiem zgoda instytucji finansowej na płatność odroczoną. Znaczenie ma zatem fakt posiadania zdolności kredytowej, a także sama historia kredytowa klienta i status w bazach kredytowych.
Płatności odroczone w Polsce
W Polsce płatności odroczone wprowadzono w 2016 roku. Rozwiązanie to znajduje się przede wszystkim w ofercie instytucji finansowych z branży fintech (technologii finansowych). Jako pierwsza usługi w tym obszarze zaoferowała firma PayPo – obecnie jest to lider płatności odroczonych w naszym kraju. W kolejnych latach płatność z odroczonym terminem zaoferowali również:
- Twisto;
- Klarna;
- Revolut;
- Allegro Pay;
- PKO BP (PKO Płacę później);
- Alior Bank (Alior Pay).
W Smartney, po dokonaniu oceny zdolności kredytowej i weryfikacji klienta, również udzielamy finansowania i pokrywamy koszt zakupów. Kwota za kupiony towar trafia w całości na konto sprzedającego, a klient może uregulować należność w ciągu następnych 30 dni – bez dodatkowych kosztów i formalności.
Przeczytaj: „Debet na koncie – czym jest i jak działa?”.
W jakich sklepach można dziś wybrać płatność odroczoną?
Opcję wyboru płatności odroczonej oferują nie tylko sklepy z odzieżą i akcesoriami (np. Reserved czy H&M). Z metody tej można skorzystać, kupując także w:
- sklepach ze sprzętem RTV i AGD, m.in. RTV Euro AGD, Media Markt, Media Expert czy X-kom;
- sklepach z meblami i wyposażeniem domu, np. Ikea;
- sklepach obuwniczych, np. eobuwie.pl;
- sklepach z asortymentem sportowym, np. Sportano;
- perfumeriach i sklepach kosmetycznych, m.in. Sephora, Oriflame czy Avon.
Płatność z odroczonym terminem jest dostępna również podczas zakupów na portalu aukcyjnym Allegro.
Przeczytaj więcej o metodach oraz rodzajach płatności i o tym, jak kupują Polacy!
Zalety płatności odroczonych
Płatność odroczona to wyjątkowo wygodna – i w pełni bezpieczna – metoda płatności, która zapewnia kupującym duży komfort i wpływa na ich decyzje zakupowe. Może się ona okazać przydatna szczególnie w okresie większych wydatków – np. przed Świętami czy podczas remontu. Dzięki niej klient nie musi rezygnować z zakupu potrzebnych artykułów, a przy tym nie wydaje od razu dużej kwoty – a odłożona w czasie lub podzielona na raty nie jest ona już tak odczuwalna. Średnia wartość zamówienia jest zatem często większa – dzięki opcji zapłaty w późniejszym terminie klienci chętniej sięgają po droższe towary lub po dodatkowe produkty proponowane już w momencie składania zamówienia. Płatności odroczone są wybierane także ze względu na wygodę oraz szybkość. Co ważne, wiążą się one z korzyściami nie tylko dla kupujących, ale i dla samych sprzedawców. Możliwość wybrania płatności z odroczonym terminem wpływa na atrakcyjność, konwersję zakupową, obroty czy potencjał marketingowy danego sklepu. Dzięki niej może on bowiem wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć więcej potencjalnych klientów.