Monitor dla grafika — jak wybrać i jak go sfinansować?

24 marca 2025, opublikowane przez Smartney

„Dziwne, wcześniej wyglądało to lepiej” — brzmi znajomo? Kolory inne niż w zamyśle, kontrast za niski, detale się pochowały? To znak, że pora pomyśleć o profesjonalnym monitorze dla grafika. Dowiedz się, jak go wybrać i sfinansować.

Monitor dla grafika. To nie luksus, to konieczność

Jeśli tworzysz grafikę komputerową, zajmujesz się projektowaniem graficznym, fotografią albo animacją, dobrze wiesz, że niezawodny, wysokiej klasy sprzęt potrafi „robić robotę”. Nie chodzi o to, że stacja graficzna, monitor, tablet czy oprogramowanie zrobią coś za Ciebie. To takie same narzędzia jak pędzle i farby. Pomogą Ci stworzyć coś wyjątkowego, ale jeśli nie są dopasowane do Twoich potrzeb, utrudnią Ci pracę. Zwykły monitor biurowy jest idealny do czytania tego artykułu, ale jeśli w pracy najważniejsze są dla Ciebie wierne odwzorowanie kolorów, kontrastu i detali, potrzebujesz monitora o znacznie lepszej jakości ekranu.

Jak dużego monitora potrzebuje grafik?

W tej materii rządzi ta sama zasada, co przy wyborze monitora w ogóle — jego wielkość powinna być dostosowana do ilości miejsca na biurku i odległości, z jakiej będziesz na niego patrzeć. Zbyt mały ekran zmusza do częstego powiększania i przewijania, przez co trudniej zobaczyć projekt w całości i dostrzec detale. Z kolei zbyt duży — przy niewielkiej przestrzeni dookoła — sprawi, że trudno będzie objąć wzrokiem cały obraz. Za optymalny, uniwersalny rozmiar uchodzą monitory o przekątnej ok. 24-27 cali.

Proporcje i rozdzielczość. Słowo o tym, że wielkość to nie wszystko

To, jak będziesz widzieć swoje prace na ekranie, nie zależy tylko od jego wielkości, ale też proporcji. Przez ostatnie lata standardem był format 16:9, obecnie jednak został on nieco powiększony do 16:10. Kilka dodatkowych pikseli w pionie zwiększa obszar roboczy.

Coraz popularniejsze są monitory ultrapanoramiczne 21:9, a nawet takie o proporcjach 32:9. Wyglądają one jak dwa tradycyjne monitory ustawione obok siebie, ale bez przerwy na ramkę. Większa przestrzeń robocza pozwala na wygodne rozmieszczenie okien programów czy pracę na kilku plikach jednocześnie. Najczęściej korzystają z nich montażyści wideo i twórcy stron internetowych, rzadziej fotografowie i ilustratorzy. Przeciwieństwem monitorów ultraszerokokątnych są te o proporcjach zbliżonych do kwadratu, czyli 3:2.

To, jakim rodzajem grafiki zajmujesz się, może też decydować o tym, jakiej rozdzielczości ekranu potrzebujesz.Pracując nad fotografią w wysokiej rozdzielczości, tworząc projekty do druku, chociażby takie jak szczegółowe ilustracje, większa liczba pikseli (chociażby 3840 × 2160 standard 4K UHD) będzie nieocenionym atutem. W szczególnych przypadkach, gdy pracujesz nad materiałami w ekstremalnie wysokiej jakości, chociażby przygotowując je do druku wielkoformatowego, rozważ monitor 5K (5120 × 2880) lub nawet 6K (6016 × 3384). Pamiętaj, że monitor o wysokiej rozdzielczości do płynnej pracy potrzebuje odpowiednio mocnej karty graficznej. Jeśli Twoja karta nie podoła zadaniu, rozważ jej wymianę. Inwestycja w profesjonalny sprzęt może być dużym wydatkiem, dlatego wcześniej zapoznaj się z dostępnymi opcjami finansowania na Smartney.pl.

Monitor dla grafika a pokrycie przestrzeni barwnych

Monitor powinien odwzorowywać barwy z maksymalną precyzją. Grafikowi na nic zdadzą się takie funkcje jak automatyczne dostosowywanie jasności do otoczenia, dynamiczne wyostrzanie czy nasycanie kolorów. Sprawiają one, że obraz wygląda atrakcyjniej, ale jednocześnie zaburzają jego rzeczywisty wygląd. Znacznie istotniejsza jest więc szeroka przestrzeń barwna.

Najczęściej spotykane przestrzenie kolorów to:

  • sRGB — standard wykorzystywany w internecie i urządzeniach cyfrowych. Monitor pokrywający 100% sRGB będzie odpowiedni dla grafików webowych, UI/UX designerów i twórców treści wyświetlanych wyłącznie online;
  • AdobeRGB — standard stosowany w druku, oferujący szerszą gamę barw niż sRGB. Monitor z 99% pokryciem AdobeRGB jest idealnym wyborem dla grafików DTP, fotografów i ilustratorów, którzy swoje prace oddają do druku;
  • DCI-P3 — jeśli zajmujesz się montażem wideo lub gradingiem kolorystycznym, zainteresuj się monitorami, które pokrywają min. 90% DCI-P3. Ów stosunkowo nowy standard gwarantuje bardziej nasycone, a jednocześnie realistyczne barwy. Jest on w stanie oddać ok. połowę kolorów rejestrowanych przez ludzkie oko, podczas gdy sRGB odtwarza ich jedynie 1/3.

Procent pokrycia to jedno, ale zwróć też uwagę na precyzję odwzorowania kolorów. Informuje o niej współczynnik Delta E. Im niższa wartość (najlepiej poniżej 2), tym mniejsze przekłamania kolorystyczne.

Kalibrator do monitora. Gadżet czy niezbędne narzędzie?

Aby mieć pewność, że monitor ZAWSZE precyzyjnie odwzorowuje kolory, warto dokupić do niego kalibrator albo wybrać model, w który jest on wbudowany. Dzięki temu barwy, kontrast i jasność będą zawsze dostosowane do rzeczywistych wartości. Dzięki regularnej kalibracji możesz mieć pewność, że to, co widzisz na monitorze, będzie wyglądało tak samo na wydruku oraz innych urządzeniach.

Pożyczka na monitor? O finansowaniu sprzętu komputerowego

Ceny monitorów graficznych zaczynają się od 2,5 — 3 tys. zł. Jednak modele o dużej przekątnej, wysokiej rozdzielczości czy najlepszym pokryciu barw mogą osiągać ceny do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się grafiką hobbystycznie, czy to Twoja praca (np. prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą), to spory wydatek. Pomyśl więc o sfinansowaniu go pożyczką.

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, poznaj rodzaje pożyczek i kredytów, aby wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. O tym, jak wygląda proces wnioskowania o pożyczkę online, przeczytasz w poradniku „Pożyczki całkowicie online krok po kroku”.