Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?
22 sierpnia 2024, opublikowane przez
Gotówka na wyciągnięcie ręki ale bez sięgania do portfela po kartę płatniczą? Tak, bo wypłacanie pieniędzy z bankomatu bez karty nigdy nie było równie proste. W dodatku ów sposób gwarantuje, że nasz klucz do środków zgromadzonych na rachunku bankowym nie dostanie się w niepowołane ręce ani nie utknie w maszynie. Czytaj dalej, jeśli chcesz wypłacać pieniądze bezpiecznie i szybko.
Po co wypłacać gotówkę z bankomatu?
Terminale płatnicze rozgościły się w każdej branży i w każdego rodzaju sklepie czy punkcie usługowym. Nie stało się to z dnia na dzień. To wynik wieloletniego procesu i wdrażania kolejnych rozwiązań technologicznych ułatwiających przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych, zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i klientów. Jak informuje Fundacja Polska Bezgotówkowa, w 2022 r. liczba transakcji bezgotówkowych przekroczyła 461 mln. Oznacza to wzrost o 28 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W tym samym roku wykorzystanie gotówki spadło poniżej 2/5 wszystkich płatności w fizycznych punktach sprzedaży (czyli z wykluczeniem np. sklepów internetowych).
Mimo to – jak wykazano w „Raporcie o obrocie gotówkowym w Polsce w 2022 r.” opublikowanym przez Narodowy Bank Polski – wciąż wiele osób stosujących wyłącznie jedną metodę płatności, wybiera gotówkę. Wg raportu jest to 11,7 proc. badanych, podczas gdy wyłącznie bezgotówkowo płaci jedynie 7,5 proc. ankietowanych.
Jako zalety gotówki jej użytkownicy wskazują, że:
- zawsze posiadają ją przy sobie,
- sprzyja kontroli i monitorowaniu wydatków,
- wciąż są miejsca, gdzie nie da się skorzystać z innych metod płatności.
Chociaż są to zwykle małe punkty, także w dużych marketach może zdarzyć się awaria. Nie jest również standardem, aby kartą dało się zapłacić w ulicznych stoiskach np. kupując pamiątki w miejscowościach turystycznych albo na jarmarkach. Ponadto banki od czasu do czasu przeprowadzają prace techniczne. Wówczas dostęp do elektronicznego konta, a także wypłacanie pieniędzy z bankomatu są niemożliwe.
Jak również wskazano w raporcie, gotówka daje poczucie bezpieczeństwa. Z tego powodu w sytuacjach kryzysowych (jak chociażby pandemia albo wojna w Ukrainie) nawet osoby niekorzystające z niej na co dzień, kierują swoje kroku ku bankomatom.
Zasady bezpiecznego korzystania z bankomatu
Ale o ile samo posiadanie gotówki wielu osobom daje poczucie bezpieczeństwa, to już wzdrygają się na myśl o wypłacaniu jej z bankomatu. A wystarczy pamiętać o kilku zasadach:
- Nie korzystać z bankomatów, które wzbudzają podejrzenia. Nieznana firma, nakładka w miejscu, gdzie znajduje się otwór na kartę, listwa podłogowa przyklejona do szczeliny z której wysuwają się pieniądze? Lepiej omijać taki bankomat z daleka.
- Wypłacać pieniądze z bankomatów w miejscach publicznych, dobrze oświetlonych, gdzie przebywają inni ludzie. Ciemne, puste zaułki generalnie wyglądają strasznie, a wyciąganie w nich karty płatniczej i wypłacanie pieniędzy to już zdecydowanie aktywność dla bardzo odważnych.
- Chronić numer PIN. Nie zapisywać go na karcie płatniczej ani karteczce włożonej do portfela. Ryzykowne jest też ustawianie jako PIN-u prostej kombinacji cyfr jak 1111 albo 0000. A gdy karta jest już w bankomacie i trzeba wpisać PIN na klawiaturze, lepiej podczas tej czynności zakryć ją drugą ręką.
Oprócz tego jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu, warto też wiedzieć, co zrobić w razie utraty karty płatniczej. Taka sytuacja może przydarzyć się nie tylko wtedy, gdy ją zgubimy, ale też gdy np. po skorzystaniu z bankomatu karta nie wysunie się.
Czy da się wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?
Skoro bankomat może „połknąć” kartę, to czy da się wypłacić z niego pieniądze bez jej użycia? Oczywiście! Takie rozwiązanie daje Blik. Jest to system płatności mobilnych, który umożliwia wykonywanie transakcji finansowych wyłącznie przy użyciu aplikacji bankowej.
Blik zapewnia użytkownikom wiele korzyści, dlatego z roku na rok zyskuje na popularności. Wg danych z końca października 2023 r. z systemu korzysta ponad 14 mln użytkowników.
Aby móc wypłacić pieniądze z bankomatu przy użyciu Blika należy:
- mieć konto w banku, który wdrożył ów standard,
- zainstalować na telefonie aplikację mobilną banku w którym ma się konto,
- znaleźć bankomat, który umożliwia wypłatę Blikiem (zwykle jest na nim widoczne logo Blik. Blik obsługują m.in. bankomaty sieci Euronet i PlanetCash),
- w bankomacie wybrać opcję „wypłata Blik”,
- uruchomić aplikację banku, zalogować się i wyświetlić kod Blik,
- wpisać kod Blik w bankomacie i zatwierdzić,
- potwierdzić transakcję w telefonie,
- odebrać gotówkę z bankomatu. Misja zakończona sukcesem!
Czek Blik — co to jest i jak wypłacić pieniądze z jego pomocą?
Istnieje jeszcze jeden sposób na wypłacanie pieniędzy z bankomatu, za pomocą rozwiązania udostępnionego przez Blik. Dzięki czekom Blik — bo o nich mowa — można płacić za zakupy w e-sklepach, sklepach stacjonarnych oraz wypłacać gotówkę z bankomatów. I uwaga — aby dokonywać transakcji, nie trzeba mieć pieniędzy na swoim koncie bankowym. Czek Blik działa bowiem analogicznie do tradycyjnych czeków: jedna osoba go wystawia i przekazuje drugiej, która jednorazowo może z niego skorzystać.
Wystawienie czeku Blik i skorzystanie z niego przebiega następująco:
- aby wystawić czek Blik należy włączyć aplikację mobilną banku i wejść w zakładkę poświęconą systemowi Blik,
- ustanowić hasło niezbędne do korzystania z usługi czek Blik,
- wybrać opcję utworzenia nowego czeku,
- wpisać kwotę na jaką ma opiewać czek, jego termin ważności (max. 72 godziny) oraz tytuł,
- kliknąć „utwórz czek”,
- przekazać drugiej osobie kod oraz hasło do czeku,
- wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą czeku Blik wygląda podobnie, jak wypłata środków za pomocą Blika z własnego konta: w bankomacie wystarczy wpisać kod, kwotę do wypłaty i hasłem potwierdzić operację.
Czeki Blik nie są dostępne we wszystkich bankach, które obsługują system Blik. Warto też wiedzieć, że w przypadku niewykorzystania pełnej kwoty, reszta zwracana jest na konto wystawcy czeku. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy czek nie zostanie zrealizowany w terminie.
Wypłata Blikiem: komfort, kontrola nad finansami i dyskrecja
W obliczu tak dynamicznie rozwijającej się technologii i zmieniających się nawyków płatniczych, wykorzystanie gotówki staje się coraz mniej powszechne, ale nadal pozostaje istotnym elementem naszego codziennego życia. Wygoda i bezpieczeństwo oferowane przez system taki jak Blik sprawia, że wypłacanie pieniędzy z bankomatu bez użycia karty staje się coraz bardziej popularne. Co więcej — rozwiązania takie jak czeki Blik to nie tylko ułatwienie dla tych, którzy zapomnieli zabrać z domu portfela i karty płatniczej, ale nie wzięli z niego nawet telefonu. Wystarczy bowiem pamiętać kod i hasło, aby łatwo wypłacić gotówkę.