Co zrobić, gdy bank nie chce udzielić kredytu?
26 sierpnia 2024, opublikowane przez
Decyzja negatywna? To jeszcze nic strasznego. Każdy wniosek kredytowy jest szczegółowo analizowany, a każdy bank czy instytucja pożyczkowa kieruje się własną polityką kredytową – więc nie wszystko jeszcze stracone. Przed Tobą kilka opcji, a otrzymanie finansowania o które wnioskowałeś wciąż może być możliwe. Ważne to nie denerwować się, zachować spokój i zdecydować, co dalej.
Dlaczego bank nie chce udzielić kredytu?
Bank może mieć wiele powodów, by odrzucić wniosek kredytowy. Najważniejszym mogą być zaległości w spłatach, lub czarne plamy w historii kredytowej. Warto wtedy dokładnie wyjaśnić, czy przypadkiem nie zalegamy z jakimiś nieopłaconymi mandatami lub rachunkami, a po ich spłaceniu i zaktualizowaniu kredytowych baz danych, złożyć wniosek ponownie. Może to pomóc. Kolejnym powodem, może być niewystarczająca zdolność kredytowa. W przeciwieństwie do nowoczesnych fintechów takich jak Smartney, banki w swojej analizie uwzględniają tylko niektóre spośród źródeł dochodów. Jeśli swoją firmę prowadzisz zbyt krótko, lub pracujesz w wolnym zawodzie i Twoje zarobki są nieregularne, to staranie się o kredyt w banku może się okazać trudne.
Kredyt na otwarcie restauracji
Kredyt lub pożyczka gotówkowa, dzięki której możliwe stanie się otwarcie własnej restauracji , może być dobrym pomysłem, który w dłuższej perspektywie pozwoli na wypracowanie całkiem znaczących zysków. To inwestycja, która może się szybko zwrócić. Warto jednak pamiętać, że otwarcie restauracji, w zależności od tego czy to mała gastronomia czy pełnoprawna restauracja, może kosztować od kilkudziesięciu tysięcy, aż po kilka milionów złotych. To już poważne zobowiązanie.
Kredyty dla firm transportowych
Firmy transportowe czasami borykają się z krótkotrwałymi okresami, w których mogą utracić płynność finansową. Codzienne koszty funkcjonowania są wysokie, a przychody pojawiają się często nieregularnie i z dużymi opóźnieniami. Nawet, jeśli firma radzi sobie świetnie, to nieraz może rozważać zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, albo zainteresowanie się jedną z form faktoringu. Dzięki temu, będzie w stanie zapewnić sobie stabilność funkcjonowania. A stabilność od większej dochodowości dzieli już tylko krok.
Co zrobić gdy bank nie chce udzielić kredytu?
Jeśli bank nie chce udzielić kredytu, mamy kilka opcji. Pierwszą i najbardziej oczywistą, jest próba znalezienia banku, lub instytucji finansowej, który zechce. Banki nie mają wspólnej polityki kredytowej – zatem coś, co w jednym z nich Cię dyskwalifikuje, w drugim może wcale nie być powodem do zmartwień. Druga możliwość, to skorzystanie z usług Smartney. Dzięki wykorzystaniu Open Banking, Smartney nie wymaga dokumentów dochodowych, oraz potrafi bezbłędnie zidentyfikować nawet nieregularne dochody, które otrzymujesz na konto – oraz uwzględnić je w Twojej zdolności kredytowej. Trzecia opcja, to praca nad poprawą samej zdolności kredytowe.
Poprawa zdolności kredytowej
Zazwyczaj dane negatywne przechowywane są w bazach kredytowych przez 12 miesięcy od czasu spłaty zobowiązania lub 5 lat od wystąpienia zaległości w spłacie. Zobowiązaniem finansowym nie są jednak tylko kredyty – ale również wystawione na nas mandaty, czy rachunki, które co miesiąc opłacamy. Odnotowywane są wszystkie informacje o opóźnieniach w spłacie, warto więc być terminowym, jeśli rozważamy wzięcie kredytu. Zastanawiacie się jak sprawdzić scoring kredytowy? Ze strony BIK możemy odpłatnie pobrać raport na swój temat. Nie będzie zawierał scoringu używanego przez banki – bo to wewnętrzna informacja – ale dowiemy się, jak nas ocenia sam BIK i czy nie mamy jakichś zaległości w spłatach. To szczególnie istotna informacja, bo o jakiejś opłacie mogliśmy po prostu zapomnieć. Upewnienie się, że w bazach danych z których korzystają kredytodawcy nie ma negatywnych informacji na nasz temat, to najszybsza droga do poprawy zdolności kredytowe. Zwiększenie dochodów lub zdobycie dodatkowego wykształcenia również są oczywiście skuteczne, ale szybkie uzyskanie podwyżki może nie być takie łatwe.