Czek blik — czym jest i jak go zrealizować?

22 sierpnia 2024, opublikowane przez Smartney

System blik okazał się rewolucyjnym narzędziem w polskiej bankowości. Jego stworzenie otworzyło wiele możliwości przed użytkownikami mobilnych aplikacji bankowych. Jedną z nich jest wystawianie i realizowanie tak zwanych czeków blik. To sposób m.in. na szybką wypłatę gotówki.

Płatności za pomocą tradycyjnych czeków nigdy nie zadomowiły się na dobre na Starym Kontynencie. Polskie banki nie były przekonane do ich wystawiania ze względu na łatwość fałszerstwa. Nowoczesna bankowość w naszym kraju zaproponowała alternatywne rozwiązanie, które nawiązuje do systemu tradycyjnych czeków. Jest to czek blik. Co to takiego oraz jak je wystawiać i realizować?

System blik — rewolucja w polskiej bankowości

Stworzenie systemu blik okazało się jedną z największych innowacji w historii polskiej bankowości. Za powstanie tego sposobu płatności odpowiada 6 dużych banków znad Wisły. W celu opracowania systemu blik na współpracę zdecydowały się:

  • PKO Bank Polski
  • Santander Bank Polska (wcześniej Bank Zachodni WBK)
  • mBank
  • ING Bank Śląski
  • Bank Millennium
  • Alior Bank

W tym celu założyły wspólną spółkę PSP, czyli Polski Standard Płatności, która w 2015 roku wprowadziła na polski rynek funkcję blik. System ten został błyskawicznie spopularyzowany i w 2022 roku korzystało z niego już 25,9 mln użytkowników (w tym 13 mln aktywnych), którzy dokonali 1,2 miliarda transakcji o wartości blisko 164 miliardów złotych.

Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule: Sprawdź, co to jest blik i jakie korzyści Ci zapewnia.

System blik pozwala na wykonywanie szybkich przelewów na numer telefonu, a także dokonywanie płatności zbliżeniowych. Od 2022 roku dostępna jest też usługa „Blik Płacę Później”. Pozwala ona na opłacenie zakupów kodem blik i spłatę zobowiązania w ciągu 30 kolejnych dni. Fundamentem tego innowacyjnego systemu płatności jest czek blik. Co to takiego?

Czek blik — co to jest?

Czeki blik mają formę 9-cyfrowego kodu, który jest generowany w aplikacji banku. Każda taka kombinacja może mieć ważność wynoszącą od kilkunastu minut do nawet kilku lub kilkudziesięciu godzin. Za pomocą czeków blik można dokonywać płatności internetowych, wypłat z bankomatów, a nawet płatności na terminalach płatniczych w tradycyjnych sklepach.

Czek blik poza kodem wymaga też hasła. To przypisane jest do konta i dotyczy wszystkich wystawionych w ten sposób czeków. Hasło ma formę 4-cyfrowego kodu, który służy do potwierdzenia płatności lub wypłaty z bankomatu. Ustalone hasło jest dodatkowym zabezpieczeniem, które pozwala korzystać z czeków blik bez dostępu do Internetu i aplikacji mobilnej banku.

Jak stworzyć czek blik?

Chcąc stworzyć czek blik, musisz wejść w zakładkę blik w aplikacji mobilnej swojego banku. Następnie wybierz opcję czeki blik i stwórz nowy czek. Do tego musisz ustalić jego wartość, wybrać czas ważności (np. 15 minut, 2h, 12h, 24h lub 72h), a także tytuł. Po stworzeniu czeku otrzymasz kod, który posłuży Ci do wykorzystania czeku w bankomacie lub na terminalu płatniczym.

Jak zrealizować czek blik?

Jak wypłacić czek blik? Przede wszystkim musisz znaleźć bankomat lub terminal płatniczy, który obsługuje ten system płatności. Obecnie większość takich urządzeń jest dostosowana do systemu blik i pozwala na dokonywanie płatności lub wypłat za pomocą czeków blik. Co ważne, jeśli nie wykorzystasz całej wartości czeku, zanim ten straci ważność, to niewykorzystane środki wrócą na Twój rachunek bankowy.

To może Ci się przydać: Rodzaje pożyczek i kredytów.

Płatność czekiem blik w sklepie stacjonarnym

Aby opłacić zakupy w sklepie za pomocą czeku blik, poinformuj sprzedawcę o chęci zapłaty tym sposobem. Następnie wpisz 9-cyfrowy kod przypisany automatycznie do czeku, a płatność zatwierdź za pomocą wcześniej ustalonego 4-cyfrowego hasła.

Wypłata gotówki z bankomatu za pomocą czeku blik

Aby wypłacić gotówkę z bankomatu, znajdź urządzenie, które obsługuje system blik. Następnie wybierz z listy opcji wypłatę blik i wpisz kod, który został przypisany do czeku. Wypłatę potwierdź za pomocą hasła w formie 4-cyfrowej kombinacji, którą ustaliłeś w aplikacji banku (działa to analogicznie, jak przy płatności w sklepie stacjonarnym).

Płatności internetowe czekiem blik

Płatności internetowych również możesz dokonać za pomocą czeku blik. Sposób nie różni się znacząco od opłacania tradycyjnych zakupów. Taka płatność jest jednak możliwa tylko, jeśli operator obsługuje system blik. Po wybraniu go z listy dostępnych opcji, wpisz kod czeku, a także potwierdzające płatność hasło. Środki zostaną przelane natychmiastowo.