Wylewka samopoziomująca. Zalety, wady i koszt.
1 października 2021, opublikowane przez
Wylewka samopoziomująca – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Wylewka samopoziomująca to rodzaj podkładu podłogowego. Zamiennie nazywana bywa również samopoziomującym podkładem podłogowym lub masą samorozlewną. Stosuje się ją w celu wypoziomowania i wygładzenia podłoża przed wykonaniem ostatecznego wykończenia – parkietu, paneli podłogowych, płytek ceramicznych czy wykładziny PCV.
Wylewki samopoziomujące możemy podzielić na kilka rodzajów, na które wpływa:
- grubość warstwy wylewki samopoziomującej – wylewki cienkowarstwowe od 2 mm do 50 cm stosowane do wyrównania podłoża i grubowarstwowe do 10 cm stosowane zarówno do wyrównania podłoża, jak też jako samodzielny podkład podłogowy,
- szybkość wiązania wylewki samopoziomującej – wylewki szybkowiążące, w przypadku których prace wykończeniowe można zacząć już kolejnego dnia i o standardowym czasie wiązania – choć schną kilkanaście godzin, to pozwalają na rozpoczęcie prac dopiero po kilku tygodniach,
- rodzaj spoiwa – lekkie i łatwe w nakładaniu wylewki anhydratowe oparte na odwodnionym gipsie stosowane najczęściej w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, również przy ogrzewaniu podłogowym oraz cementowe – możliwe do stosowania w pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgoci.
Wylewka samopoziomująca – jakie są jej zalety?
Wylewki samopoziomujące są coraz chętniej wybierane do równania powierzchni płaskich. Nie bez powodu – za ich wykorzystaniem przemawiają liczne zalety. Przede wszystkim:
- wylewka samopoziomująca pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej, równej i wypoziomowanej powierzchni,
- wylewka samopoziomująca jest prosta w nakładaniu – wszelkie prace można wykonać bez pomocy specjalistów,
- wylewki samopoziomujące można stosować w pomieszczeniach wilgotnych (wylewka cementowa) i przy ogrzewaniu podłogowym (wylewka anhydrytowa).
Wylewka samopoziomująca – jakie są jej wady?
Rozważając zastosowanie wylewki samopoziomującej pamiętajmy również o ewentualnych wadach rozwiązania. Przede wszystkim:
- wylewki samopoziomujące, choć mogą być wykonywane samodzielnie, powinny być kładzione przez minimum trzy osoby – ważne jest bowiem sprawne wykonanie wszystkich prac, bez dolewania wylewki i bez przerw w czynnościach,
- po około 2-3 tygodniach z wylewki samopoziomującej anhydrytowej należy usunąć za pomocą szlifierki wytrącające się podczas stygnięcia mleczko,
- standardowe wylewki samopoziomujące dość długo schną, przez co prace wykończeniowe można rozpocząć dopiero po kilku tygodniach. Problem ten rozwiązują wylewki szybkowiążące, które są gotowe po zaledwie 24 godzinach.
Masa samopoziomująca – jak przygotować podłoże?
Wykonanie wylewki samopoziomującej nie należy do trudnych – przestrzegając kilku podstawowych zasad wszelkie prace można przeprowadzić samodzielnie. Na pierwszym etapie konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu należy przede wszystkim usunąć ewentualne zanieczyszczenia i wypełnić ubytki, a następnie odkurzyć powierzchnię. Na kolejnym etapie uszczelnia się styk ściany z podłogą. Bardzo ważne jest również wykonanie niezbędnych prac pomiarowych, a zwłaszcza określenie wysokości planowanej wylewki samopoziomującej.
Na zagruntowanej powierzchni wykonujemy w kolejnym kroku dylatacje obwodowe za pomocą taśmy z pianki polietylenowej. Po przeprowadzeniu tych prac, czas na przygotowanie wylewki samopoziomującej zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu produktu. Po wylaniu zaprawy należy ją rozprowadzić, wyrównać szczotką lub pacą oraz odpowietrzyć wałkiem z kolcami.
Wylewka samopoziomująca cena. Ile kosztuje wykonanie podkładu?
Wiemy już, jakie zastosowanie znajduje posadzka samopoziomująca, kiedy i dlaczego warto z niej skorzystać oraz jak ją prawidłowo wykonać. Czas zatem dowiedzieć się, ile kosztuje wylewka samopoziomująca. Cena produktu sprzedawanego zwykle w 25-kilogramowych opakowaniach i w postaci suchego proszku uzależniona jest od wytrzymałości i czasu schnięcia. Średnio za worek masy do wylewki przyjdzie nam zapłacić ok. 60-110 zł. Ilość potrzebnego materiału będzie wynikać z grubości i powierzchni wylewki. Możemy przyjąć, że do wykonania 1 m2 wylewki o grubości 1 mm będziemy potrzebować ok. 1,5 kg proszku.
Jeżeli zdecydujemy się zlecić prace, cena wylewki samopoziomującej wzrośnie o koszt robocizny, który wynosi ok. 30-60 zł za 1 m2 bez materiału. Samodzielne wykonanie wylewki samopoziomującej wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów, w tym: poziomicy, pojemnika do mieszania, wiertarki wolnoobrotowej, szczotki do wyrównywania, wałka do odpowietrzania oraz taśma dylatacyjnych z pianki polietylenowej.
Planujesz położenie posadzki w domu lub mieszkaniu? Potrzebujesz zniwelować nierówności na podłodze? Postaw na wylewki samopoziomujące, które są szybkim i wygodnym sposobem równania powierzchni podłogowych i doskonałą bazę pod materiały wykończeniowe. Wszelkie prace z użyciem wylewki samopoziomującej sfinansujesz dzięki pożyczce online Smartney. Sprawdź szczegóły naszej oferty!