Co to jest windykacja i jak sobie z nią radzić?

27 marca 2025, opublikowane przez Smartney

Windykacja to pojęcie, które wywołuje niepokój i negatywne skojarzenia. Czy jednak odzyskiwanie długu przez wierzyciela zawsze musi wiązać się ze stresem? Między innymi o tym przeczytasz w poniższym artykule.

Czym jest windykacja?

Przy zaciąganiu zobowiązań – czy to konsumenckich, czy też związanych z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą – większość ludzi kieruje się uczciwością i nie robi tego z myślą o tym, by ze spłaty długu nieuczciwie się wykręcić. Kiedy jednak obiektywne przyczyny stają na przeszkodzie, by terminowo spłacać raty i dług zaczyna rosnąć, może się to skończyć postępowaniem windykacyjnym.

Warto wiedzieć!

Opóźnienia w spłacie kredytu czy innych zobowiązań mogą zdarzyć się każdemu, ale lepiej jest pilnować terminowych spłat, by uniknąć licznych związanych z tym problemów. Zamiast martwić się, czy windykacja może zająć konto, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i jak najszybciej opłacić zaległą ratę, a następnie poinformować o tym pożyczkodawcę.

Windykacja – co to takiego?

Windykacja to – mówiąc najprościej – ogół działań, których celem jest odzyskanie należności od dłużnika. Windykacja jest prowadzona przez windykatorów w imieniu wierzycieli. Obrane przez nich metody pracy mogą być opracowywane indywidualne, ale zawsze muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Podstawą do rozpoczęcia procedury windykacyjnej muszą być konkretne faktury lub inne dokumenty potwierdzające dług, a windykację uznaje się za skuteczną, kiedy do wierzyciela wróci cała kwota wynikająca ze zobowiązania.

Co to jest windykacja terenowa – czyli o metodach windykacji słów kilka

Windykator może próbować skłonić dłużnika do spłaty należnych zobowiązań na kilka sposobów i korzystając z kilku form kontaktu:

  • telefonicznego
  • listownego
  • bezpośredniego.

W pierwszym z wymienionych przypadków egzekutor długu dzwoni do dłużnika i podczas rozmowy ustala, jakie są przyczyny opóźnienia w spłacie zadłużenia oraz stara się uzgodnić możliwy do zrealizowania plan uregulowania zobowiązań.

Windykator może także wysłać specjalne pismo z wezwaniem do zapłaty, w którym zamieści szczegółowe informacje dotyczące tego, w jaki sposób dłużnik może dokonać spłaty zadłużenia i z kim może kontaktować się w takiej sprawie. W takim liście znajduje się także zazwyczaj informacja o tym, czym grozi dalsze uchylanie się od spłaty.

Najmniej przyjemną formą kontaktu windykatora z dłużnikiem jest windykacja terenowa. Polega ona na tym, że windykator przychodzi do miejsca zamieszkania lub zatrudnienia dłużnika i odbywa z nim rozmowę w cztery oczy. Dla osoby, która nie spłaca terminowo swoich zobowiązań finansowych, jest to z pewnością dość kłopotliwe, szczególnie jeśli świadkami takiego spotkania są sąsiedzi czy współpracownicy. Dlatego warto robić wszystko, by do takiej sytuacji nie dopuścić i starać się wcześniej wywiązać się z umowy.

Windykacja terenowa zazwyczaj jest zlecana po dłuższym czasie – przeważnie dochodzi do niej po kilku tygodniach od momentu przyjęcia zlecenia windykacji należności. Ten okres windykator przeznacza na zdobycie jak największej ilości informacji o dłużniku i powodach, dla których nie jest on w stanie wywiązywać się terminowo ze spłaty rat.  

Windykacja – jak powinna przebiegać?

Windykator dysponuje szerokim wachlarzem dopuszczanych prawem środków, dzięki którym jest w stanie skutecznie działać w celu odzyskania należności. Niestety zdarza się także, że korzysta z metod niezgodnych z przepisami, szczególnie przykrych i uciążliwych dla osób mających zadłużenie. Należą do nich m.in. bardzo częste i natarczywe telefony (zdarza się, że windykatorzy dzwonią bardzo wczesnym rankiem a nawet w nocy), nachodzenie w miejscu pracy bądź w domu a nawet groźby i zastraszanie.

Każdy dłużnik ma swoje prawa, a jednym z absolutnie podstawowych jest prawo do godnego traktowania, dlatego jeśli tego rodzaju sytuacje mają miejsce, należy koniecznie przeciwstawić się takim opresyjnym praktykom.

Gdzie zgłosić nękanie przez firmę windykacyjną?

Zażalenie na nieprawidłowo prowadzone działania windykacyjne można złożyć u Rzecznika Finansowego, w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, u Miejskiego (lub Powiatowego) Rzecznika Praw Konsumentów oraz w Komisji Nadzoru Finansowego i u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Komu płacić – komornikowi czy formie windykacyjnej?

Na tak zadane pytanie należy odpowiedzieć jasno: komornikowi. Zawsze pierwszeństwo ma postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika sądowego, więc to jemu dłużnik powinien spłacać swój dług. „Rozliczanie” się z komornikiem podlega lepszej kontroli i jest bardziej sformalizowane, dzięki czemu cały proces spłaty zadłużenia zyskuje większą przejrzystość.

Jak skonsolidować kredyty?

O ile niektórym dłużnikom wyjście z kłopotów i uregulowanie swoich zobowiązań nie sprawia większych trudności, o tyle są też i tacy, których trudna sytuacja finansowa może przerastać. Ponieważ swoje długi spłacać trzeba, warto szukać rozwiązań, które do tego celu pomogą się przybliżyć, a jednym z nich jest zaciągnięcie pożyczki konsolidacyjnej. Szybkich kredytów konsolidacyjnych udziela m.in. Smartney. Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat i poznać odpowiedź na pytanie, jak skonsolidować kredyty? Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Wyjście z długów może być prostsze i łatwiejsze, jeśli ma się dobry plan działania i wsparcie profesjonalistów.